Nem lehet, hogy a föld magjában a magasabb sűrűségű anyagból álló magma jobban a Föld tömegközéppontjához sűrűsödött ideiglenesen ahogy folyamatosan mozgásban van, kivülebb szoritva az alacsonyabb tömegsűrűségű magmát, ami aztán a kerületi sebesség növekedéséhez vezetett?
Hasonlóan mint pl mikor dobsz egy szaltót, és a levegőben behúzod a lábadat, hogy gyorsabban megfordulj.
A Hold a maga 7,3 x 10^19 tonnájával ... lassítja folyamatosan a Föld forgását ehhez képest, hogy mi itt mit vakargatjuk a Föld felszínét, meg bármilyen "erő" itt hogyan kapargatja az olyan mint a harmatos lepkefing...
összességében lassul a Föld forgása, tehát ezer meg tízezer évek múlva borítékolható hogy lassulni fog...
A lassuláshoz fékezőerő szükséges. A föld felszínén ha más nincs, a légellenállás mindig jelen van. De saját maga a Föld, nincs folyamatos fékezőerő hatásának kitéve.
Illetve van, de a Hold (átlagosan) egyenletes sebességgel lassítja a Föld forgását, kb. az eredeti sebesség harmadára. (állítólag, mert kísérlettel nem tudjuk igazolni vagy cáfolni ezt az információt.)
Maga a Hold már beállt az optimális forgási sebességére, a állandó hatása mellett már nincs ideiglenes hatása a Földre.
Szóval mi az, az erő, ami folyamatosan lassíthatja a Föld forgását. A többi bolygó és a Nap hatása, a "zárt" rendszer okán, hosszútávon kiegyenlítődik. A naprendszeren kívüli tömegek, távolsága már annyira hatalmas, hogy a Föld két legtávolabbi pontján, a gravitációs erő eredőpontjához viszonyítva. már jelentéktelen az eltérés. (A szabálytalan gömb alak miatti aszimmetrikus gravitációs erő, elméletileg tud változtatni a forgási sebességen. De ehhez nagyon erős és rövid gravitációs hullám impulzus szükséges. (Elméletileg számolható, de az sem biztos, hogy impulzusok létezhetnek.)
Hosszútávon azért összességében lassul a Föld forgása, tehát ezer meg tízezer évek múlva borítékolható hogy lassulni fog, de lehetnek a ciklusok közt átmenetileg olyan cikusok amikor némileg visszagyorsul... ezeknek aligha lehet nem csillagászati oka.. inkább a körölöttünk lévő naprendszer bolygóinak elmozdulása befolyásolhatja mintsem az hogy mi itt mit vakargatjuk a felszínt... néhányszoz száz-kvadrillió tonnányi (meg még ennél is nehezebb) égitestek azért egy "picit" többet nyomnak a latba, mint a mi ki vakargatásunk...
én nem is értem miért okoz fennakadást. maximum elcsuszik a nappal meg az éjszaka, és x év után délben éjszakai sötét lesz, nyilván ezt akarnák elkerülni, hogy ez ne így legyen, de lehetne mondjuk lehet azt, hogy x évente beiktatni egy frissítést, nem szökő évet meg ilyen óra átállítgatásokat (tudom az más miatt van) mondjuk amikor 1 órával elcsúszik a nappal éjszaka, akkor frissíteni.
Mindkét cikkben van írva, hogy ez a folyamat nem lineáris, éven belül is változik, különböző faktoroktól függően. Az első cikkben látszik is, hogy bőven voltak a korábbiakhoz képest hosszabb és rövidebb napok is abban az évben.
A mostani cikk arról szól, hogy a trend erősödni látszik a gyorsulás és a rövidülés irányába - tehát, hogy a hosszabb távú, éves átlagok is egyre inkább efelé mutatnak. Illetve most már nagyon úgy tűnik, hogy át fogunk fordulni abba, hogy az egész évet tekintve is rövidüléssel, ennek eredményeként pedig negatív szökőmásodperccel kell majd számolni rövid időn belül.
És hogy a Facebook szerint az előtt meg kellene szüntetni a szisztémát, mielőtt tényleg bekövetkezik a negatívba fordulás, mert a negatív szökőmásodperctől tuti megfekszenek még majd olyan rendszerek is, amik amúgy a pozitív szökőmásodpercet még elviselték.