Ismerősöm kért meg, hogy építsünk ki vendégházában internet elérést, amit a vendégei is használhatnak. A műszaki megoldással lennének problémáim.
Az épület 3 szintes, a legnagyobb szint a földszint, kb 140 m2. A ház közepén helyezkedik el a lépcsőház, ami teljesen nyitott. Úgy vélem, egy erősebb routerrel, esetleg antennával a lépcsőház közepén, a második szinten elhelyezett routerrel megoldható lenne.
Segítséget kérnék tőletek a megfelelő eszköz(ök) (router, ap, replikátor, antenna?) kiválasztásához.
A TP-Link honlapján nem találtam repeatert. A D-Link gyárt ilyeneket.
AP nem kell külön, az funkcioként benne van a routerben és a repeaterben is.
A repeatereket a routerhez vezetékkel kapcsolod, a repeaterhez a gépek wifivel kapcsolódnak, és a repeaterben kell beállitva a hiteletités. Ezután a router DHCP szerververe oszt ki IP cimet a wifis gépnek, és virtuálisan a routerhez vezetékkel kapcsolódik majd a wifis gép.
A tulajnak és az ügyfeleknek nem szükséges külön SSID hozzáférési jogok szempontjából.
Ha biztosra akarsz menni, akkor leteszel a csatlakozáshoz egy kábel routert. Onnan kábellel bekötsz emeletenként egy WIFI routert.
Ezzel elkerülöd, hogy holt foltok legyenek a házban. Ráadásul eloszlik a terhelés, vélhetően minden felhasználó kellő sebességű kapcsolatot kap.
Ha a vezetékezés nem menne, akkor repeaterekkel tudsz javítani a helyzeten de több felhasználó esetén lassulni fog a net. (Árban sem sokkal olcsóbbak.)
Szöszönöm a vlaszt. Nincs olyan router, ami 3 szintet le tud fedni? Hiszen Családi házakba pakolok be néha egy sima routert, és az emeleten lehet használni. Az általad javasolt megoldással gyakorlatilag bármilyen olcsó routert lehet használni? Lehet elég lenne akkor kettő is, a földszintre és az emeletre, mivel a harmadik szinten a tulaj lakik csak és viszonylag kisebb is.
Ehhez már komolyabb antennaerősités kellhet. És a jelerősség eléggé változó lehet. Érdemes lenne a 2 emeletre egy wireless repeatert beépiteni, és a repeatereket+routert kábellal összekötni.
Nem tudhatod, hol mi van a födémben. Lehetnek lefedetlen pontok emiatt, és kicsit ciki átadás után módosítani az ajánlaton.
+1 lorenzennek: 3szint 3accesspoint
Értem. Mi a véleményetek arról, ha kezdetnek két Tp-Link TL-WR841ND Router (1, 2 szintek), plusz a harmadik szintre az asztali gépbe egy Tp-Link TL-WN722N USB cucc. A laptopok alapból jók szoktak lenni, mivel a káva antennaként is funkcionál. Ha nem lenne jó a harmadik szinten a vétel, akkor pedig a harmadik szintre is egy ilyen router (csak nem nagyon fér bele a költségvetésbe).
Szerintem konkrét eszközajánlatot így ne várj!
Legalább is korrektet ne.
Senki nincs ott a helyszínen, nem látják a konkrét hely lehetőségeit. Egy ekkora terület wifi-vel való lefedését nem lehet egy fórum keretei között megtervezni. Nagyon sokat számítanak az architektúrális elemei a háznak, hol mennyi jel nyelődik el vagy verődik vissza. És még számtalan buktató lehet.
Miért kéne azonos hálózatban lenniük? Csak internetmegosztásról van szó. A közös hálózathoz kéne hogy tudják a jelszavakat és a hálózat nevét. Az meg hogy használja e a netet vagy sem, illetve hogy milyen biztonsági intézkedéseket vetett be, az a vendég dolga. Ingyenes szolgáltatás, amit eldönt kell e neki vagy sem.
Ha router 'hátára' teszel még egy routert, az osztott (NAT-olt) netet tovább NAT-olja->korlázotott lesz a nethozzáférés a gépeken (2irányú támogatás, UPnP hiánya)
Ha routert teszel be, azt is repeater üzemben kellene müködtetni, az egyenrangú hálozat miatt, amit csak drágább routerek támogatnak->ezért érdemes önálló repeatert alkalmazni.
Akkor tehát a megoldás: 2 AP, az egyik ap a másik repeater módban, ha pedig szükséges, még egy ap repeater módban.
Úgy látom a TL-WA801ND készülékkel meg lehet oldani, és nem is olyan vészesen drága.
A TP-Linknek nem létezik csak repeater megoldása? Mert ezek az AP-k eléggé drágák. Lehetne még egy WR841ND router, és repeaterként csak ap, csak tetszik az AP multi SSID funkciója, amit nagyon jól lehet managelni a leírás szerint (tehát lehetne csak ügyfeleknek saját SSID-t létrehozni, és sajátot a tulajnak)
A legjobb az lenne, hogy egy AP + olcsó repeaterek, ha léteznek.
A TP-Link honlapján nem találtam repeatert. A D-Link gyárt ilyeneket.
AP nem kell külön, az funkcioként benne van a routerben és a repeaterben is.
A repeatereket a routerhez vezetékkel kapcsolod, a repeaterhez a gépek wifivel kapcsolódnak, és a repeaterben kell beállitva a hiteletités. Ezután a router DHCP szerververe oszt ki IP cimet a wifis gépnek, és virtuálisan a routerhez vezetékkel kapcsolódik majd a wifis gép.
A tulajnak és az ügyfeleknek nem szükséges külön SSID hozzáférési jogok szempontjából.
Azt hiszem elég egyértelmű, hogy egy router, ha az nem egy profi amelyik több hálózatot tud kezelni, akkor csak egy címtartományból oszthatod a címeket. Ennek pedig az lesz a következménye, hogy a tulajdonos gépe a vendégek hálózatától fog függni. Legalább is biztonsági szempontból. Ha be tudok lépni egy hálózatba, akkor ott nem sok segítség kell ahhoz, hogy egy, akár tűzfallal védett gép tartalmára is rápillantsak.
Megjegyzem ezt lorenzen javaslatával ki tudjátok küszöbölni. A routereket erős titkosítással beállítva, véletlen karakterekből álló SSID és szintén véletlenszerű karakterekből összeállított jelszóval védve, természetesen szintenként más és más hozzáférési kódokkal.
Így a routerek képeznek egy hálózatot, de minden router egymástól jól elkülönített alhálózatot szolgál ki. Bár megismétlem egy fejlettebb és ennek okán költségesebb repeater/router hálózat tudja íjmódon kiosztani a címeket. Vagyis szintenként egymástól elszeparált alhálózatokat létrehozva. Természetesen a routereknek gateway-ként a fsz-i routert kell megadni, míg a vendégek átjárói a szintenkénti routerek lesznek.
Sőt igazából a földszintre kettő routert tennék, egy kezeli a routerek alkotta hálózatot, egy pedig a földszinti vendégek hálózatát. Így valóban teljesen elszeparálod a vendégeket a fő hálózattól. És meg tudod oldani, hogy maga a gazda router csak a négy kiszolgáló router kapcsolatát fogadja.
És ahogy szokták mondani, az ip. címek csak tájékoztató jellegűek.
Talán nem kavartam meg semmit, kicsit fáradt vagyok. De ha tévedtem majd kijavítanak. Legalább is reméllem.
Talán ha a D-Linkre van Tomato vagy DDVRT firmware abban emlékeim szerint el tudsz különíteni VPN-eket. Egy soho kategóriás routertől alap firmware-el ilyet ne várj.
Jav.: 1. em. router (természetesen nem router, hanem repeater)
Ja igen: Ha kedvező a szélirány és a nap sem fog szembesütni, akkor a szomszédok is ezt a hálózatot fogják használni. Persze csak az említett ideális körülmények között.
Nem értem hogy mit mondasz hálózat alatt. SSID lesz azonos, SSID alapján nem tudnak bemenni egy vistás - sevenes gépbe, mivel a hálózati csoport jelszóval védett, ráadásul nem alapértelmezett OTTHON. Bár ennyi erővel ha ezt valaki feltöri, az nem üdülni jött ha értesz. És gyakorlatilag akkor soha senki se vegyen wlan routert, mert feltörhetik. Amúgy is tűzfalban lelehet tiltani a hálózati hozzáférést.
Az meg hogy mit kap a fő gép(ek) azt QOS-el eléggé szépen belehet tudtommal állítani. Pl MAC cím alapján a gazdi két gépének prioritást adok.
Sajna nincs pénz nem soho kategóriás eszközökre. Olcsó megoldás kell, a versenyképesség javítására, valamint hogy ők bárhol a házban használhassák a laptopot. A szomszédok pedig egy WPA titkosított hálózatot csak nem tudnak használni (nem adhoc lesz a rendszer, és hetente új kulcsot generálunk)
A szoftveres kialakításon később is tudok változtatni (VPN kapcsolaton át bármikor, mivel földrajzi különbség is van sajnos). Most a lényeg, hogy lefedjük az egész házat.
De persze nagyon köszönöm a tanácsokat, csak már nagyon elmentünk a kiinduló kérdéstől, amit végül is megoldok az ajánlatok és tippek alapján.
Nem kizárt persze, hogy biztonsági megoldásokban is tanácsot fogok kérni, csak nem itt, offolva.