Sziasztok!
Szeretnélek megkérdezni titeket, hogy létezik-e valamilyen módszer, amivel rendbe tudnék hozni egy elméletileg szektorhibás (nem értek annyira a dolgokhoz) merevlemezt? Eddig minden formázásnál / újrapartícionálásnál bírta egy kis ideig, utána szépenlassan "tönkrementek" (nemindultak el, meg effélék) a rajta levő filmek/zenék/programok/stb. Az eddigi adatok nemkellenek róla, csak azt szeretném elérni, hogy az ezután rákerült adatok maradjanak is rajta...
Ezt>> töltsd le! Ez a Seagate hivatalos diagnosztikai programja. Ha ezzel nem tudod rendbe hozni, akkor semmivel. Szerintem egyébként a hibákat jelen esetben egy rossz adatkábel okozza. Vegyél egy ilyen>> kábelt. Ez a 212Ft-os árával már drága. Ellenben nem egy nagy befektetés és lehet fogod tudni még egy darabig használni a hdd-t.
Ha megvan a kábel, akkor a Seatools-szal csinálj egy low level formatot (zero fill). Ezzel gyári állapotba hozod a merevlemezt. Teljesen törölsz róla minden adatot. Ha ezután is jelentkeznek a hibák, akkor sajnos tényleg kuka érett. Elméletileg. Ugyan is egy ellenpróbát kellene vele csinálni egy másik gépben is. Az mondaná ki a végső ítéletet.
Elsőnek kellene egy S.M.A.R.T.!
Az majd eldönti, hogy van-e értelme foglalkozni ezzel a merevlemezzel. Ha már nincs áthelyezhető szektor a tartalék területen, már pedig sz.v.sz nincs. Így a javítási kísérletek is értelmetlenek. Folyamatosan kiújuló szektorhibát a lemez valamilyen fizikai sérülése okoz.
remélem nemgond h nekem nincs több adat róla, csak ennyi... amúgy tudom, 20gigás, de nemszeretném akkorse eldobni, ha lehet javítani valamilyen formában, javítanám szívesen :)
Van 103 hibás/lecserélt szektorod, és 3 függőben.
A nagyobb problémát, én a Raw Read Error Rate és a Seek Error Rate értékeiben látom.
Ez a lemez elhasználódott, ne legyenek nagy terveid vele.
Nincs értelme.
A Raw Read Error Rate: Olvasás közben előforduló nem javított hibák száma.
Lemezfelület vagy fejek hibájára utalhat.
A Seek Error Rate: Fejpozícionálás közben előforduló hibák száma.
Szervó ill. fej probléma vagy magas hőmérséklet okozhatja. Nálad a meleg kizárható, mert most is csak 35 fokos.
A 90 órás üzemidő, elég érdekes. Szinte még garanciális.
megfigyelesem szerint a seagate diszkeknel mindig magas a raw read error rate erteke, -- meg hibatlan egysegnel is, -- mondhatni ez igy normalis.
ettol fuggetlenul azonban ezt a 20GB-s motyot mar csak papirnehezeknek hasznalnam, mert a reallocated sector count 103 pont szazharommal tobb, mint az optimalis 0 ; es meg igy is van 3 pendig sector.
lehet probalkozni hdd regeneratorral full regenerate modban, de boritekolom, hogy az sem fog rajta segiteni.
Én nem végeztem ilyen megfigyelést, azt viszont megfigyeltem, hogy mindkét meghatározás szövegében szerepel a fej hiba, mint lehetséges ok. Azért ez nem lehet véletlen.
Kár tovább kínozni bármivel, úgysem lesz jó.
Ezt>> töltsd le! Ez a Seagate hivatalos diagnosztikai programja. Ha ezzel nem tudod rendbe hozni, akkor semmivel. Szerintem egyébként a hibákat jelen esetben egy rossz adatkábel okozza. Vegyél egy ilyen>> kábelt. Ez a 212Ft-os árával már drága. Ellenben nem egy nagy befektetés és lehet fogod tudni még egy darabig használni a hdd-t.
Ha megvan a kábel, akkor a Seatools-szal csinálj egy low level formatot (zero fill). Ezzel gyári állapotba hozod a merevlemezt. Teljesen törölsz róla minden adatot. Ha ezután is jelentkeznek a hibák, akkor sajnos tényleg kuka érett. Elméletileg. Ugyan is egy ellenpróbát kellene vele csinálni egy másik gépben is. Az mondaná ki a végső ítéletet.
Biztos hogy nagyon régi, ezért is keveslem a 90 órát.
Persze attól még lehet igaz, vagy tényleg átfordult a számlálója. Valószínűleg az utóbbiról van szó. Ennyi hibát, 90 óra alatt, nehéz produkálni.
Nagyon rossz, kritikus helyen vannak (különösen az első) bad sector-ok.
Ha most nem akarsz (nem tudsz) venni új HDD-t, megpróbálhatod kizárni ezt a területet (nem formázott terület).
Ideig-óráig elodázhatod a vételt (szerencse kérdése, hogy meddig).
De igen. Az első 2-2,5GB ban vannak a hibák, ( egy újabb verzió, megmondaná pontosan ) ezt kéne nem-particiónáltá tenni, feltéve ha tovább akarsz vele szenvedni.
Sajnos semmi garancia arra, hogy ez egy állandósult állapot, állandó megfigyelést igényelne.
Ha szaporodik, ( a S.M.A.R.T. adatok, nem túl biztatóak ) akkor le kell mondani róla végleg.
Nem tudom miért ragaszkodsz hozzá ennyire, de nem is az én dolgom ebben dönteni, én csak javasolni tudom a használat mellőzését.
Tényleg nem éri + bajlódni vele, még a mai lemezárakat figyelembe véve sem. Kicsi, öreg, lassú, rossz állapotú ...
Letöltöttem a programot, megcsináltam minden vizsgálatot, és javítást, és mostmár nincs rossz szektor a vizsgálat szerint a vinyó szektoraiban... de akkor ez nem lesz tartós? amúgy az adatok nemnagyon változtak a Health fülben...
"az adatok nemnagyon változtak a Health fülben..."
Sokat nem is változhat, csak más oszlopba kerülnek a hibás értékek. A S.M.A.R.T. adatokat, nem lehet nullázni/törölni. Most nincs használatban hibás szektor, de attól még van.
"de akkor ez nem lesz tartós?"
Ez jóslás kategória, de én nem nagyon reménykednék.
Figyeld, hogy lesz-e változás. Elmented a mostani állapotról készült képet, és időnként összehasonlítod.
de ezt, hogy a rossz szektorok eltűntek, újrapartícionálással is el lehet érni, vagy csak ilyen módon? egyébként csináltam egy Fast Self Test-et is, először FAILED lett, de aztán később sikeresen átment azon is, nemtudom mitjelenthet az is...
amúgy akkor azthiszem, annak adom az 50pontot, aki ezt a programos megoldást írta először. Tudom, sokan és sok hasznosat írtatok, de nemtudok mindenkinek 50pontot adni :/
"ezt, hogy a rossz szektorok eltűntek, újrapartícionálással is el lehet érni"
Igen is + nem is. Ha nincs több tartalék szektor, bármit csinálhatsz vele. Szerintem félre értetted a tanácsot.
A terület kizárása, =! a javítással, de a javításnak is vannak korlátai.
Most tünetmentes, fogadd el A-TY válaszát, és sok szerencsét.
Feltehetően logikai hibás volt a partíció. Ezt mint fentebb írtam, akár adatkábel hiba, de rosszabb esetben a tápegység is okozhatja. A rendszer szabálytalan leállítása, gyakori kékhalál, vagy éppen hardresettel történő újraindítás. Ilyenkor ha fájlrendszerszintű írási művelet van, akkor rendszerint a partíció is sérül. A hagyományos particionáló/formázó programok nem minden esetben képesek ezt a hibát korrigálni. De a legtöbbször ez is segít.
Mindenképpen javaslom az adatkábel cseréjét a linkelt darabra. Vagy legalább is egy új ATA/PATA 80 eres kábelre. Ezzel is segítesz megelőzni az ilyen hibák kialakulását.
Na... ma ismét lefuttattam egy error scan-t... ismét hibás (sérült) az első szektor! akkor ez melyiket valószínűsíti? a kábelhibát, vagy a vinyó halálát? mert azóta mégcsak ráse kattintottam arra a meghajtóra...
A kábelnek valószínűleg nincs baja. Az a vinyó halott.
És mivel a legrosszabb helyen van a hiba, így nem csak 1-2 fájl, hanem az egész fájlrendszer sérül.
Kérdezd inkább végig a haverokat/ismerősöket, hogy nincs-e ilyen fölösleges ezer éves HDD-jük, vagy szétnézel valami PC-bontóban.
Ami nekem bevált Seagate-ből, az egy 120GB-os Barracuda 7200.7 (ST3120026A) darab, még mai napig hibátlan.
De az előtte vásárolt 80GB és 8GB vinyókról ez már nem mondhtó el, sőt úgy emlékszem volt még egy 80MB-os is és mindegyiken nagyon hamar voltak hibás szektorok. Úgyhogy ezeket a nyolcassal kezdődő kapacitású lemezeket próbálom elkerülni.
Most újra elővettem a vinyót, és azt figyelgetem, h a HDSentinel 27%-os kondíciót mutat, de a HDD regenerator egyetlen hibás szektort sem talál teljes regenerálás funkciónál.
A HDSentinel a kondíció megállapításánál, nem csak a szektor hibákat veszi figyelem be. A smart adatok alapján súlyoz, és ítél. El kéne olvasni a leírását!
A sentinel a hibák megjelenésének a gyakorisága alapján számítja a kondíciót. Nem csak a szektorhibák, az áthelyezett hibás szektorok, fejpozicionálás... az-az az összes fontos S.M.A.R.T. együttes figyelembevételével. Nem csak a hibás szektorok megjelenése vezethet a lemez használhatatlanságához. Okozhatja egy fejszervo hiba is azt. Ebben az esetben pedig nincs visszaút. Akkor legfeljebb csak tisztaszobás bontásos módszerrel lehet visszanyerni a fontos adatokat. Ez pedig horror ár egy átlag User nem kimondottan értékes adataiért. Otthoni felhasználónak nem is nagyon éri meg ez a módszer.
Egy 27%-os lemezre senki nem fogja neked azt mondani, hogy nincs gond, használd bátran.
Köszönöm ezt a részletesen kifejtett választ, a Sentinellel kapcsolatban. Akkor majd számomra kisebb eszmei értékű adatokat tárolok rajta, ameddig tudom.. Azért sajnálom, hogy nem lehet ilyen lemezeket újraéleszteni, egy programmal, vagy valamiféle egyszerű és -szinte- költségmentes módszerrel, olyan régóta üzemelt már a kis Seagate, már vagy 3 gépemben.