Olyan gondom lenne, hogy kb. egy hete win11 -et raktam a gépemre, ami tökéletesen és gyorsan fut, viszont játékok alatt történik egy olyan jelenség, hogy a hdd-m elkezd kattogni véletlenszerűen majd valószínűleg leáll. A hdd-vel eddig az évek alatt nem volt semmi gondom, csak most jötz elő ez a jelenség. Konkrétan arról van szó, hogy maga a rendszer ssd-re van telepítve, a játékok viszont a hddre. Ha filmet nézek, vagy csak turkálok a fájlok közt a hdd-n akkor semmi gond, sőt ha játszom konkrétan a hell blade-del vagy a god of war-ral ami szintén a hdd ről fut akkor semmi gond, de az "apróbb, gagyibb" játékoknál mint a rocket league vagy brawlhalla meg ilyenek ott már gond van. A hdd elkezd kattogni, aztán csend (gondolom leáll), a játék lefagy, a háttérben a windows megy gond nélkül, aztán megnyitom a fájlkezelőt rámegyek a hdd re az hallomás alapján elkezd beindulni, a játék ezzel egyidejűleg elindul, a hdd megint elkezd kattogni aztán ugyan ez folytatódik.
Ez a win11 óta.
Valami megoldás van e rá, hogy a rendszert ne kelljen újra raknom?
Az általad "hibás"-nak vélt merevlemezt tartalmát "klónozod" egy ugyanolyan gyártmányú
és méretű, de új (WD Black) HDD-re, egy kifejezetten erre való programmal.
Ehhez nem kell újra telepítened a rendszert, mert az nem a HDD-n van.
A legjobban viszont akkor járnál el, ha a rendszer mellé pl. 2TB SSD-n lennének
a "problémás" játékaid is nem pedig egy lassú HDD-n.
Nem szükséges sem ugyan olyan gyártmányúnak, sem méretűnek lennie. Ráférjen a mentés, ennyi a fontos, ugyanis itt szükségtelen a klónozás, sima másolásról van szó.
Először is: mi a HDD pontos típusa? Véleményem szerint két eset a legvalószínűbb: a jobbik, hogy a Win 11 és a HDD energiamenedzsmentje kierőszakolja a tétlenség miatti fejparkolást (WD lemezeknél pl. már 8 másodperc után) és emiatt a következő lemezről olvasáskor a Win 11-nek ki kell várnia , amíg felébred a HDD (erre van megoldás a DOS-os wdidle3 program formájában, amivel 300 másodpercre érdemes állítani a TLER időzítőt, mert az a maximuma). A rosszabbik változat, hogy a HDD hardver hibás és ezért bizonyos szektorokat nem tud olvasni. Erre én is a Linux alatt, HDDSuperClone-al való klónozást javaslom, mert ott többféle módon, akár visszafelé való olvasással vagy a lemez újraindításával is behatárolhatók a hibás részek és ezáltal a lehető legtöbb adat menthető a lemezről (ami egy sima másolás esetén nem, mert elakad a HDD): az a program az egyik legjobb, majdnem annyit tud mint egy hardveres imager (pl. DDI4).
Azt hiszem WD blue hddm van 1TB os 7200 rpm es ha jól emlékszem, de amint hazaérek meg mondom pontosan.
Közben kértem kölcsön egy másik hdd t próbaképpen.
Nagyon könnyen előfordulhat, hogy egy síma kontakthiba okozza a problémádat. Cseréld le a SATA kábelt (lehetőleg olyanra, amelyiken önzáró fém retesz van), valamint tedd át egy másik SATA tápcsatlakozóra.
Ez egy igen gyakori hibaforrás, és kevesen gondolnak rá...
DT01ACA fejparkolás letiltása (ellenőrzése): CrystalDiskInfo-ban lépj a Beállítások / egyebek-ben az "AAM/APM vezérlés - speciális energiagazdálkodás (APM)” menüpontra és kattints a letiltásra. Ha a "Teljesítmény (FEh) -> OFF" feliratot látod, akkor sikerült letiltani (egyes meghajtóknál nem lehet letiltani: a disable+enable szürkén jelenik meg). Ezen kívül egyes meghajtókon a gép leállításakor ill. újraindításakor az APM visszaáll az alapértelmezett beállításokra, ilyenkor be kell állítani a CrystalDiskInfo-t, hogy indításkor betöltődjön az operációs rendszerrel együtt és újra aktiválja az alapértelmezettől eltérő APM konfigurációt.
A Seagate ST500LM030 már 3 másodperc után parkoltat: arra a KeepAlive-ot tudom ajánlani (ez a program egy kis fájlt ír a HDD-re és azt módosítgatja, ezért az nem megy el energiatakarékos módba).
Mindenképpen gondolkodj el azon, ha meg is tartod a merevlemezt akkor tárolj rajt "lassú"
ráérős dolgokat filmek, zenék, képek stb. a játékoknak meg szoríts inkább helyet akár
egy nagyobb méretű SSD beszerzésével, abban nincs mozgó kattogó alkatrész egyből elérhető
rajt az adat és még csak a töredezettség sem hat ki a úgy a sebességére, mint egy hagyományos merevlemez esetében, ráadásul az elérési idő és az olvasási sebesség ami a leginkább igénybe
lesz véve játék alatt, drasztikusan javulna, a merevlemez mellett egyedül az élettartam szólna
de ha állandóan erőlködik, mint nálad is akkor már könnyen hátrányba kerülhet
sőt akár hamar lehet belőle pl. ajtó támasz.
Megpróbáltam a crystaldiskinfot de nincs változás, sőt az APM alapból off ra volt állítva. Egyenlőre a hiba fenn áll, az érdekes csak az, hogy hallom hogy leáll a vinyó, de a feladatkezelő 100% os kihasználtságot mutat, ami lehetetlen hiszen akkor kezd újraindulni mikor a fájlkezelőben elkezdek járkálni a mappák közt.
Mivel azt írtad, hogy kattog és nem kattan, logikusnak tűnik, hogy a nem kap megfelelő tápfeszültséget a merevlemez. A játék alatt a VGA kártya, képes lehet a tápfeszültséget kritikus szint alá húzni.
Amennyiben tápfeszültség probléma tipikus jele a kattogás. Ha ez a gond, akkor az alaplap és a VGA is veszélyben van. Nagyobb teljesítményű, minőségi táppal kellene játék közben tesztelni a gépet. Játék közben.
"...hallom hogy leáll a vinyó, de a feladatkezelő 100% os kihasználtságot mutat, ami lehetetlen hiszen akkor kezd újraindulni mikor a fájlkezelőben elkezdek járkálni a mappák közt."
Nem lehetetlen, csak akkor a saját RAM-jával (Cache) dolgozik a HDD.
Iktasd ki a merevlemezt a "játékok projekt"-ből és tegyél be egy nagyobb méretű SSD-t
egy csapásra megszűntetheted a jelenséget. A későbbiekben is lesznek hasonló problémáid,
mivel a merevlemezre telepített játékok a "versenyfogatod" leglassabb paripája így hiába van
a rendszered egy gyors SSD-n, ha a HDD-re telepített játékok mindig visszafogják,
mint a jelenlegi problémás esetben is. A merevlemezt sem kell mellőzni a már említett lassú,
nem sürgős, "ráérős fájlok" tárolására, tökéletesen megfelel.
Ahogy olvasom, senkinek nem jutott eszébe, hogy esetleg nem a vinyó a hibás, hanem a táp nem bírja a terhelést.
Nekem volt, anno, ilyen problémám. Ha tudsz, egy csere tápot szerezni, próbáld ki azzal!
Akár lehet még igazad is, ha újraindulásnál kattog a HDD, nem pedig csak egyet kattan és nem a Bitvadász által írt, megnövekedett csatlakozási ellenállás.
Ha a posztoló válaszolna a korábban feltett kérdésemre, hogy csak kattan vagy kattog, akkor már tudnánk is a választ. Egyúttal megírhatná a tápegység pontos típusát is.
Zárójelben: a tapasztalatok alapján a tápegységek 12 voltos köreinek gyengesége sokkal előbb mutatkozik meg a nagy áramfelvételű fogyasztókon (CPU és GPU), mint egy kis fogyasztású HDD-n.
Minden előfordulhat, az is el tudom képzelni, hogy ha kicseréli a HDD-n a kilazult tápcsatlakozót
ami a folyamatos rezonancia miatt lecsúsztat, egy a tápon lévő másikra, (ez is okozhatja a hibát),
de ilyenkor el kellene tűnjön a HDD az eszközkezelőből is.
Mivel a nagyobb gépigényű játékok esetében nem jelentkezik a "hiba" csak
"az "apróbb, gagyibb" játékoknál mint a rocket league vagy brawlhalla meg ilyenek" a táp elégtelen teljesítménye így megkérdőjelezhető lehet, de nem kizárható.
Az említett jelenség viszont akkor szinte minden játéknál jelentkezne, nem csak a kisebb
gépigényű játékok futtatásakor, de mivel ezeket a játékokat viszont még nem próbálta meg
a rendszer partícióról (SSD) futtatni, így messze van még a nap vége... biztosra csak sok teszt
futtatása után lehetne menni.
Próbáltam a sata kábel cserével egyidőben a hdd tápkábelének cseréjét is de nem vált be.
A játékokat felraktam az ssd re is, ott hibátlanok.
A hdd hangja a gép bekapcsolásakor vagy újraindításakor igazából nem is kattan, csak felpörög, tehát ilyenkor nincs kattanás, ha a fájlkezelőből nyitom meg akkor sincs hangja, sőt mikor megy a gép és a hdd nincs használva aztán akarom megnyitni, akkor is csak durván 1-2 mp, felpörög és szépen halkan csinálja a dolgát. A játék indításakor szintén nincs hang csak 1-2 perc játék után kezdi a hülyeségeit.
A tápegység típusát pontosan nem tudom, csak ha hazaértem akkor tudom leírni pontosan.
"A játékokat felraktam az ssd re is, ott hibátlanok."
Persze, mert az átmenetileg energiatakarékos üzemmódba kerülő HDD megállása nem zavar be.
"A hdd hangja a gép bekapcsolásakor vagy újraindításakor igazából nem is kattan, csak felpörög, tehát ilyenkor nincs kattanás, ha a fájlkezelőből nyitom meg akkor sincs hangja, sőt mikor megy a gép és a hdd nincs használva aztán akarom megnyitni, akkor is csak durván 1-2 mp, felpörög és szépen halkan csinálja a dolgát."
Ez a teljesen normális működés.
"A játék indításakor szintén nincs hang csak 1-2 perc játék után kezdi a hülyeségeit."
A játék betöltése után, ha átmenetileg már nem kell róla adatot beolvasni, akkor az oprendszer elkülheti energiatakarékosba, hogy leálljon, amit az elején már írtam: ilyenkor kattanhat.
A proci amd ryzen7 2700x, 16gb ddr4 ram, gainward gtx 1060 6gb videokártya, 1db 240GB SSD, 1db 1TB HDD,
A procin a gyári léghűtés van, plusz egy venti a ház elején meg egy hátul.
Usb-n csak az egér és a billentyűzet van, néha külső vinyó ha lementek valamit, na meg az xbox controller és semmi más nincs a gépen nyilván a monitoron a hangszórón és az utp kábelen kívül
Ez a tápegység egy régi táp, feljavított változata.
Amolyan ipari hulladék. Évek óta nem láttam olyan normális tápot, aminek 115/230V kapcsoló maradéka megvan a dobozoláson.
Az rgb t nem is használom révén, hogy a gép az asztal alatt van így igazából eleve nem látnám, na meg használat közben nem a gépet nézegetem :D nincs is tele mindenféle karácsonyfa kivilágítással :D
A tápot még évekkel ezelőtt vettem, egy maszek pc boltban. Eleve úgy mondtam a fószernak, hogy ne valami kínai sz@rt adjon, hanem valami felső középkategóriás tápegységet, mert nem szeretnék évente venni.
Erre mondta a fószer ezt.
Most, hogy már kipróbáltad végre az SSD-ről futtatni a problémás játékaidat
és hibamentesen futnak is, így már tényleg elgondolkodhatsz egy nagyobb kapacitású
SSD beszerzésen (de ahogy látom lehet lesz új táp vásárlás is), jobb, ha utána nézel.
Ne kapkodd el, inkább spórolj hozzá és egyszer vedd meg a jót,
bármit veszel ne a kajáld be az eladók dumáját, hogy ez így jó meg úgy jó, mert már
sokat eladott belőle. Bátran nézz 1-2TB méretű SSD-t amit aza alaplapod QVL listáján
is megtalálsz (Samsung Pro, ha szerepel a QVL listán) azon elférnek a játékaid,
az 1TB HDD meg megmarad tárolónak, arra viszont figyelj, hogy az SSD-n mindig
maradjon legalább 10% szabad (üres) hely, sose legyen tele.
A vásárláskor legyél körültekintő inkább kérdezz vissza, hogy mennyit hoztak eddig
vissza a termékből garanciaidőn belül, mert ugye arról inkább hallgatnak
nem reklámozzák (meghibásodási arány). Csakis a saját szemednek higgy és az
ár címkén lévő számsort nézd elsősorban és a garancia papíron lévő évek számát,
mivel minél magasabbak ezek a számok annál inkább bízhatsz abban,
hogy a megvásárolt termékkel a vállalt kötelező garanciaidőn belül nem lesz
problémád vagy legalább is nagyon kicsi rá az esély.